Strona główna / Blog / ZEGAR AKTYWNOŚCI NARZĄDÓW – meridian nerek

W medycynie chińskiej mówi się, że rodzimy się z pewną esencją, której nie da się zmienić.

​Od tego będzie zależała nasza konstytucja, czyli to, jak reagujemy na dane pożywienie, warunki środowiska oraz do jakich chorób i stanów emocjonalnych mamy predyspozycje. Źródłem tej wrodzonej esencji życiowej są nerki. Silną energię można poznać po mocnych gęstych włosach, krzaczastych brwiach, dużych silnych zębach i grubych kościach. Tego zmienić się nie da. Musimy zaakceptować, że jeśli urodziliśmy się ze słabą energią w nerkach, przez całe życie będziemy bardziej podatni na stres i choroby, nasze włosy będą cienkie i rzadkie, a zęby z tendencją do próchnicy i nadwrażliwości. Ale bez obaw. Istnieje esencja życiowa nabyta, która kształtuje się od dnia narodzin. Jest ona dostarczana z nerek do narządów wewnętrznych. Wpływają na nią środowisko, dieta, nawyki i inne czynniki. To znaczy, że możemy ją kontrolować i wzmacniać.

Co ważne, esencja magazynowana w nerkach pełni ważną funkcję w tworzeniu substancji odpowiedzialnych za wytwarzanie nasienia i menstruację.

Z tego powodu, leczenie wszelkich problemów natury kobiecej i męskiej Chińczycy zaczynają od wzmocnienia nerek.

JAK WZMOCNIĆ NERKI?

Czasem nerek jest zima. Wtedy należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Przebywać w ciepłych miejscach, wcześniej chodzić spać i wstawać później, unikać nadmiernego pocenia się oraz spożywać tylko ciepłe pokarmy i napoje. To ochroni energię życiową przed jej wyczerpaniem. Zima powinna być czasem jej gromadzenia.
Nerki lubią smak słony, dlatego warto spożywać słone pokarmy. Jednak należy pamiętać, że ich nadmierne ilości źle wpłyną na funkcjonowanie tego meridianu i spowodują powstawanie obrzęków. Również wszystkie pokarmy o kolorze czarnym/ciemnym wykazują dobroczynny wpływ na nerki. W celu ich wzmocnienia warto spożywać czarny sezam, orzechy włoskie, czarną fasolę, kleik z czarnego ryżu, grzyby itd.

Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Brak tlenu działa niekorzystnie nie tylko na nerki, ale na wszystkie narządy. Dodatkowo, powinniśmy ograniczyć stres. Tak, wiem – łatwo powiedzieć. 😉 Ale naprawdę, długotrwałe napięcie i przepracowanie to czynniki najbardziej szkodzące meridianowi nerek.

Świetnym sposobem na jego wzmocnienie jest także moczenie nóg w gorącej wodzie. Chińczycy uważają, że bez względu na porę roku, powinno się wykonywać tę praktykę, ponieważ bardzo odżywia nerki. Szczególnie polecane jest to starszym osobom, którym energia zużywa się naturalnie, a funkcje wszystkich narządów słabną. Jak zatem wykonać takie moczenie?

Woda powinna mieć taką temperaturę, byśmy czuli ciepło, ale nas nie parzyła. Powinna przykrywać całe stopy. Po 5-10 minutach pocierany i ugniatamy wierzch, podeszwę i palce stóp rękami. Masujemy punkty akupunkturowe. Tak naprawdę nie trzeba wiedzieć, gdzie one leżą. Wystarczy rozmasować, gdzie boli, gdzie czujemy napięcie. Gdy woda ostygnie, dolewamy gorącej i dalej masujemy. Po zakończeniu możemy jeszcze pocierać stopy suchym ręcznikiem nawet 20 minut. Najlepiej po wykonaniu założyć luźne skarpety i położyć się spać. Świetnie wygenerujemy wtedy energię jang nerek.

JAK OBJAWIA SIĘ OSŁABIENIE MERIDIANU NEREK?

Oprócz tego, o czym wspomniałam na początku (słabe matowe włosy z tendencją do wypadania, łamliwe kości, problemy z zębami), na osłabione nerki wskazują również: problemy ze słuchem i uszami, zaburzenia miesiączkowania, bladość cery, przedwczesne siwienie, problemy z erekcją, spadek libido, bezpłodność, a także chroniczne zmęczenie i brak chęci do działania.

Na osłabienie nerek szczególnie narażone są kobiety karmiące. Organizm matek skupia się, by wraz z mlekiem dostarczyć maleństwu jak największą ilość składników odżywczych, niestety swoim kosztem. Energia przekazywana dziecku zabierana jest z nerek mamy, dlatego tak ważne jest, by kobieta przed, w trakcie i po ciąży bardzo o siebie dbała. 

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O MERIDIANIE NEREK?

Czas jego największej aktywności przypada między 17:00 a 19:00. Wtedy najlepiej wykonywać wszelkie masaże punktów leżących wzdłuż tego meridianu. Zaczyna się on na końcu małego palca stopy, biegnie przez wewnętrzną stronę kostki, pod kolanem, wzdłuż wewnętrznej strony uda, przechodzi przez kręgosłup i ciągnie się aż do obojczyka. Największą wagę w medycynie chińskiej przywiązuje się jednak do punktów położonych na podeszwie stopy. Uważane są one za spustowe, a więc masując je, cały meridian zostaje oczyszczony i zaczyna w nim krążyć „świeża” energia. Zachęcamy więc do codziennego uciskania stóp. Przynosi to ukojenie, zrelaksowanie, a przede wszystkim wzmacnia energię życiową.