Strona główna / Blog / Zegar Aktywności Narządów – meridian jelita cienkiego

Jelito cienkie odpowiada za trawienie i wchłanianie substancji ze strawionego pożywienia.

​Dzięki temu mamy energię, potrzebną do wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie. Takie jest zadanie tego narządu pod względem fizjologicznym. W medycynie chińskiej te funkcje trochę się różnią. Warto wspomnieć, że meridian jelita cienkiego jest ściśle połączony z meridianem serca (opisanym tutaj). Jelito cienkie jest obrońcą serca, szczególnie w stanach szoku fizycznego i duchowego. Po przeżyciach wywołujących silne emocje obciążane zostaje nie tylko serce, ale przede wszystkim jelito cienkie.

Temu meridianowi przypisuje się także rolę „trawienia” emocjonalnego.

Wszystkie doświadczenia i to, czego się dzięki nim nauczymy, staje się częścią nas właśnie dzięki jelitu cienkiemu. Ten narząd odpowiada również za zdolność słuchania, rozumienia i rozróżniania.

PROBLEMY USZNE

Zaburzenia w meridianie jelita cienkiego objawiają się często problemami usznymi. Wszelkie rodzaje głuchoty, szumy uszne powodujące problemy międzyludzkie, bezsenność i inne schorzenia mogą być skutkiem zaburzeń w tym meridianie. Dzieje się tak, ponieważ jego ostatni -kluczowy punkt (JC19) leży przy uchu, w miejscu, gdzie zaczyna się twarz, przed tzw. skrawkiem ucha. Łatwo można go wyczuć, gdy otworzymy usta – znajduje się w powstałej dziurce. Punkt ten warto masować i ugniatać przy głuchocie, niedosłuchu i szumach usznych. Dodatkowo można wymasować całe uszy, łącznie z płatkami. Oprócz słuchu wzmocnimy tym wzrok, uporządkujemy myślenie i przywrócimy jasność myśli. Ćwiczenia najlepiej wykonywać między 13:00 a 15:00, kiedy meridian jelita cienkiego osiąga maksymalną aktywność.

RUCH

Dla wzmocnienia meridianu jelita cienkiego niezbędny jest ruch, zwłaszcza rąk, szyi i głowy, ponieważ przechodzi on bezpośrednio przez te części ciała. Z tego względu wszelkie problemy związane ze stawami rąk, sztywnościami szyi i napięciami głowy mogą także wskazywać na zakłócenia w jelicie cienkim.

OSŁABIONE SERCE

Jak wcześniej wspomniałam, według Chińczyków jelito cienkie tworzy parę z sercem. Dlatego, gdy odżywiamy się nieodpowiednio i nie wchłaniamy wystarczających ilości składników odżywczych, występują poważne braki energii i krwi. Wtedy osłabione serce jest bardziej podatne na wszelkie choroby.

Korelację między sercem, a jelitem cienkim możemy zauważyć w życiu codziennym. Kiedy jesteśmy zestresowani, bądź odczuwamy silne emocje, nasze trawienie się zatrzymuje. Wtedy właśnie jelito cienkie, próbując jak najbardziej ochronić serce, zaprzestaje pełnić swoją funkcję. To samo dzieje się, gdy nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości snu. Nasze serce zostaje wzmacniane kosztem jelita cienkiego.

Przydatnymi punktami w tych sytuacjach są JC2 (Qiangu) i JC3 (Houxi), ukazane na obrazku. Można je sobie uciskać paznokciem albo wykorzystać prostą metodę, która pobudza krążenie i rozpuszcza zastoje. Nazywa się „krojenie warzyw”.  Dłonie prostujemy ze złączonymi palcami i uderzamy w krawędź stołu, jakbyśmy ciachali warzywa nożem. Powtarzamy 50 razy i zmieniamy rękę. Częsta praktyka likwiduje czerwienienie się twarzy i gwałtowne bicie serca, a także usuwa zmęczenie. Jest to świetne ćwiczenie dla pracowników biurowych i studentów. Przynosi ono szybką regenerację i pobudzenie.

Mówiąc o meridianie jelita cienkiego, trzeba wspomnieć także o punkcie Tianzong (JC11). Leży on w dole podgrzebieniowym łopatki (na obrazku). Częste jego masowanie czyści meridiany, reguluje energię życiową, rozprasza obrzęki, usuwa zastoje oraz zapobiega i leczy rozmaite choroby piersi. Kobiety, które mają problem z piersiami lub gruczołami mlecznymi, z łatwością go wyczują – będzie bardzo bolesny. Taki masaż warto wykonywać 15-20 minut dziennie. Szczególnie przed miesiączką, kiedy piersi mają tendencję do bolesności.

Oprócz wspomnianych wcześniej punktów, warto oczywiście opukiwać sobie cały meridian jelita cienkiego.

Na koniec wspomnę jeszcze tylko, że oprócz masowania ciała należy także dobrze się odżywiać. Co to znaczy? Przede wszystkim jeść ciepłe posiłki i pić ciepłą przegotowaną wodę. Wtedy odżywiamy nasze narządy, a zwłaszcza jelito cienkie. Na pewno wiecie, że ciepłe pożywne śniadanie to podstawa, by układ pokarmowy działał prawidłowo. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że posiłek w czasie największej aktywności meridianu jelita cienkiego także odgrywa istotną rolę dla naszego organizmu. Bardzo ważne jest zjedzenie czegoś ciepłego między 13:00 a 15:00, żeby dostarczyć energii naszemu ciału i umysłowi. Wtedy narządy odwdzięczą się nam prawidłową pracą.

Życzymy zdrowia!